Instytut Badań Zmian Społecznych Partner portalu

Analizujemy Zmiany Społeczne w Polsce

14 lutego Autor: ZmianySpoleczne.pl

Nowy portal ZmianySpoleczne.pl to jedyny w Polsce serwis zajmujący się śledzeniem i analizowaniem trendów społecznych wśród Polaków. Będziemy opierać się na danych statystycznych, badaniach rynku oraz analizach, by opisać zachodzące zmiany społeczne w Polsce, a także prognozować je na przyszłość. W centrum naszego zainteresowania zawsze będzie człowiek – na początek człowiek w relacjach, na rynku pracy oraz człowiek jako konsument. Partnerem serwisu jest Instytut Badań Zmian Społecznych – nowa marka badawcza należąca do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Dlaczego ZmianySpoleczne.pl?

Chcemy przede wszystkim szerzej spojrzeć na dane statystyczne na przestrzeni lat i zrozumieć zachodzące zmiany, a przy okazji przedstawić je w obrazowy sposób, by każdy mógł wyciągnąć swoje wnioski. Sprawy społeczne to bardzo pojemny temat: to w jaki sposób żyjemy, komunikujemy się, wchodzimy w relacje, zakładamy rodziny, robimy zakupy. Brakowało do tej pory w Polsce serwisu, który śledziłby i analizował trendy w społeczeństwie, a z którego mogłyby korzystać firmy, instytucje oraz media w swojej pracy. Dlatego powstał nasz portal, na którym analizujemy zmiany społeczne w Polsce.

Wielu z nas jest ciekawych jak Polacy zachowują się w relacjach, na rynku pracy czy jaki jest przeciętny obraz polskiego konsumenta – chcemy pomóc w analizowaniu tych danych. Będziemy prezentować zmiany i trendy w obrazowy sposób za pomocą czytelnych wykresów, map oraz infografik, by wyczytać z nich przyszłość naszego społeczeństwa.

Co znajdziesz na stronie?

Społeczeństwo się cały czas zmienia, a nas interesuje jak te zmiany zachodzą i co na nie ma wpływ. Na początek skupiliśmy się na jednym trendzie – Człowiek w relacjach. W tej zakładce znaleźć można dane na temat małżeństw, rozwodów, separacji czy urodzeń. A to wszystko prezentujemy w przystępny sposób. W niedalekiej przyszłości ruszymy z kolejnymi zakładkami – Człowiek – Konsument oraz Człowiek na rynku pracy.

W naszym serwisie znajdują się także ciekawe raporty z ogromną dawką wiedzy, które zostały przygotowane na podstawie badań IBZS. Na start odsłoniliśmy jeden – Jak zdradzają Polacy?. Jeśli jesteś ciekawy, kto zdradza częściej, z kim zdradzamy,  kto się przyznaje do zdrady oraz kto zdradę by wybaczył, możesz zobaczyć raport tutaj. O głównych wnioskach z raportu opowiadają nasi eksperci w podcaście.

Co dalej?

W pierwszej kolejności strona zostanie rozbudowana o kolejne trendy – Człowiek – Konsument oraz Człowiek na rynku pracy. W pierwszym z nich zgłębimy wiedzę na temat tego jak kupują Polacy, które marki wybierają częściej, a także zbadamy wpływ 500+ oraz niedziel niehandlowych na rynek zakupowy. Natomiast w drugim przyjrzymy się człowiekowi na rynku pracy – m.in. jak zmieniało się bezrobocie w Polsce, jaki udział mają kobiety i mężczyźni na rynku pracy teraz, a jaki mieli kiedyś, a także przeanalizujemy jak kształtowały się zarobki. 

W późniejszym okresie więcej uwagi poświęcimy prognozom społecznym. Nasi eksperci na podstawie zebranych danych będą starali się przewidzieć, jak będą kształtować się zmiany w polskim społeczeństwie i jaki mają wpływ trendy zza granicy.

Chcemy, by ZmianySpoleczne.pl były przydatnym narzędziem dla wszystkich, dla których temat zmian społecznych jest częścią ich codziennej pracy.