Instytut Badań Zmian Społecznych Partner portalu

Co z osobami starszymi w święta?

10 kwietnia Autor: ZmianySpoleczne.pl

Święta Wielkanocne w tym roku będą inne i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Szczyt epidemii koronawirusa dopiero się zbliża w naszym kraju, a po drodze z pewnością wiele rodzinnych spotkań przy stole wielkanocnym. Niemal co czwarty senior w Polsce mieszka sam – pytanie więc co z tymi osobami? Spędzą święta samemu, tak jak zaleca rząd, czy może narażając swoje zdrowie spotkają się z rodziną?

Ile seniorów mieszka samodzielnie?

Eurostat opublikował w 2017 r. dość ciekawe dane dotyczące osób starszych mieszkających samodzielnie. Średnio w Unii Europejskiej 44,4% kobiet i dwa razy mniej mężczyzn (19,8%) w wieku 65 lat i więcej mieszka samemu. Krajem, z najwyższym odsetkiem kobiet po 65. roku życia mieszkających samodzielnie (47,0%) jest Bułgaria. Natomiast odsetek mężczyzn w tym kraju w wieku 65 lat i więcej mieszkających samodzielnie w % osób tej samej grupy wiekowej wynosi 25,6% (wśród mężczyzn wyższy odsetek uzyskała tylko Szwecja – 25,7%). Krajem, w którym najmniej kobiet w wieku senioralnym mieszka samych jest Estonia – 21,4%. Jednak nie jest to kraj, który przoduje w tych statystykach jeśli chodzi o mężczyzn. To w Portugalii odsetek mężczyzn mieszkających samodzielnie wśród osób 65+ jest najniższy i wynosi 10,7% – czyli niemal dwa razy mniej niż średnio w UE.

 

A jak przedstawia się sytuacja w naszym kraju? 

Otóż nie jest najgorzej. Pośród mężczyzn jesteśmy na 4. miejscu z najniższym odsetkiem seniorów mieszkających samemu (13,8%), natomiast jeśli chodzi o płeć żeńską to odsetek kobiet, które mają 65 lat i więcej i mieszkają same, wynosi 34,5% i tym samym zajmujemy 7. miejsce w Unii Europejskiej w tej kategorii.

Ile seniorów spędza samemu święta?

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków o sposób spędzania świąt, o czym pisaliśmy tutaj. Jeśli przyjrzymy się odpowiedziom tylko wśród seniorów (osoby z grup wiekowych 60-69 lat i 70 lat i więcej), około 90% z nich deklaruje, że w normalnej sytuacji spędzało święta z rodziną (94,22% w grupie 60-69 i 83,53% w grupie 70 lat i więcej). Natomiast zaledwie 2,95% osób w wieku 60-69 lat spędza święta samotnie – powyżej 70. roku życia odsetek takich osób wzrasta do 8,47%.

 

Co z tego wynika?

Idźmy więc dalej z naszą analizą. Jeżeli blisko co czwarty senior w Polsce mieszka samotnie, a tylko około 5% osób starszych spędza święta samemu, to co piąty senior albo jeździł na święta do rodziny, albo ona przyjeżdżała do niego. Co więc w obecnej sytuacji zrobić z 20% osób starszych, które mieszkają same, a naturalną rzeczą dla nich było spędzanie świąt w gronie najbliższych? Wybór należy do nas. Jednak, jeżeli nie chcemy narażać na zakażenie koronawirusem blisko 2 mln osób w grupie ryzyka (tyle bowiem stanowi w naszym kraju 20% osób w wieku powyżej 60 lat) i chcemy zadbać o ich zdrowie, to racjonalnie byłoby te święta spędzić osobno – w gronie najbliższych osób, z którymi mieszkamy. Takie są także najnowsze zalecenia rządu i Ministra Zdrowia – Łukasza Szumowskiego. Dzięki temu nie tylko nasz kraj szybciej jest w stanie poradzić sobie z epidemią, ale także zbierze ona mniejsze żniwa w postaci ofiar śmiertelnych.