Instytut Badań Zmian Społecznych Partner portalu

Co czytać w Święta?

23 grudnia Autor: OGB Pro

Niektórzy twierdzą, że polityka nie jest najlepszym tematem do rozmowy przy świątecznym stole. Dlatego jej najwięksi fani, chcąc uniknąć rodzinnych kłótni, zapewne w trakcie Świąt nie raz zatęsknią za dobrą polityczną analizą. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy poniższe zestawienie tekstów z LokalnaPolityka.pl i StanPolityki.pl, które umili świąteczną przerwę. Dla fanów zjawisk społecznych przypominamy zaś ciekawy artykuł ze ZmianySpoleczne.pl Wszystkie artykułu są otwarte dla wszystkich.

Jak Polacy postrzegają swoje spożycie alkoholu?

Jak Polacy postrzegają swoje spożycie alkoholu?

W naszym badaniu zapytaliśmy Polaków, jaki jest ich stosunek do alkoholu. Czy uważają, że spożywają go więcej, czy mniej niż przed pięcioma laty? Jakie trunki wybierają? Okazuje się, że nasze postrzeganie picia bardzo często odbiega od rzeczywistości, którą pokazują statystyki.

 

Premier Tuska

Aby przejąć władzę, Koalicja Obywatelska musiałaby zrobić podsumowanie błędów z przeszłości i obrać nowy kurs. Donald Tusk po powrocie do rodzimej polityki uznał, że aby osiągnąć cel, należy skierować ofertę wyborczą nie tylko do mieszkańców dużych miast, ale także mniejszych miejscowości. Pozostaje jeszcze pytanie: kto powinien zostać kandydatem Donalda Tuska na premiera?

Czy powinna istnieć możliwość odwoływania posłów w trakcie kadencji?

Ostatnimi czasy często słyszymy o zmianach barw partyjnych przez posłów. Wiele osób uważa, że takie postępowanie powinno być powodem do odwołania posła, jednak z reguły do tego nie dochodzi. Co myślą o tym Polacy? W naszym badaniu zapytaliśmy ich o możliwość odwoływania posłów w trakcie kadencji.

 

Badanie – co Polacy myślą o Polskim Ładzie?

Polski Ład to jeden z najgłośniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych programów partii rządzącej. Temat ten podzielił Polaków, którzy w dużej mierze nie do końca zdają sobie sprawę, co pakiet rzeczywiście zawiera. Czy Polki i Polacy uważają, że Polski ład będzie dla nich korzystny, czy wręcz przeciwnie?

 

Jak PO przegrało Polskę powiatową

 Nie jest tajemnicą, że pozycja PiS w Polsce powiatowej jest wyjątkowo mocna. Jednak nie zawsze tak było. Dlaczego PO przegrało walkę o powiaty? Gdzie zostały ostatnie bastiony opozycji? Sprawdzamy, jak sytuacja zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat i zastanawiamy się, co mogłaby zrobić KO aby wyjść z trudnej sytuacji.

 

Here we go again, czyli powtórka w Warszawie

Wybory samorządowe nigdzie nie są tak ekscytujące, jak w Warszawie. Jednak czy na pewno powinniśmy za każdym razem dać się wciągać w dyskusję na temat tego kto wygra, skoro to i tak od początku jest przesądzone? W tym artykule pokazujemy, ile prawdy jest w sondażach i zdradzamy, który z nich okazał się najdokładniejszy.